Pastorácia povolaní na Slovensku

Všetky články blogu Srdce v ohni

Tomáš Morus nebol ani pápež
Svätý Izidor
Svätý Patrik, patrón Írska
Rok 2015 - rok zasvätených
Svätý Andrej, apoštol
Svätý Augustín a dušičky
Svätý páter Pio
Svätý Ignác z Loyoly
Svätý Tomáš, apoštol
Svätý Ján Nepomucký
Dobrý pastier
Svätý Jozef
Obetovanie Pána
Svätý Filip Neri: Prorok radosti
Svätý František: Pane, čo chceš, aby som urobil?
Anton Paduánsky
Svätý Peter
Svätý Pavol

Návštevníci našej stránky

Dnes:27
Tento týždeň:267

Práve je tu on-line 16 návštevníkov a nik z nášho tímu.Svätý Jozef

Je oveľa viac toho čo máme, ako toho čo nemáme.

Keď sa človek stále viac prebúdza k životu, tak to zaraz pochopí a spozná. A myslím, že dokonalou šablónou pre toto tvrdenie je velikán medzi svätcami cirkvi - svätý Jozef. Pred pár dňami sme sa viac nad jeho životnou cestou zamýšľali.

Dve udalosti sú na jeho životnej ceste smerodajné a pozoruhodné:

1, V čase keď Jozef zistil, že jeho snúbenica Mária je tehotná a on o tom nič nevie, bol presvedčený že má iba dve možnosti: potichu sa s ňou rozísť alebo ju nechať veľmi hlučne ukameňovať.
Lenže Boh prichádza s tretím riešením, ktoré človeka nenapadá: „Jozef, ožeň sa s Máriou.“
Vždy je to tak, že keď je človek v koncoch, tak Boh príde s voľačím nemysliteľným. Vždy keď sme v koncoch, Boh nám lahodne ukáže, že existuje viacero dostupných riešení. Keď chceme, aby naše rozhodnutia mali priaznivý vplyv na ľudí, musíme hľadať Božiu vôľu v našom rozhodovaní.

2, Keď Jozefovi súčasníci spoznali okolnosti a konfrontovali ich s Jozefovými nepochopiteľnými rozhodnutiami, Jozef musel byť a bol vystavený rôznym posudzovaniam a odsudzovaniam. Jozefa však všetky tie reči nechali absolútne kľudným. Vedel totiž, aká je pravda a to mu stačilo. Nepotreboval nič nikomu vysvetľovať, ani sa od ničoho dištancovať. My sa často vyhýbame tomu, aby sme uskutočnili to čo je aj v Božích očiach správne, lebo sa bojíme ako to bude vyzerať v očiach iných a čo všetko by si náhodou o tom mohli pomyslieť. Je treba sa rozhodnúť: poslušnosť Bohu vs. ľudské ohľady.

Okrem všetkého veľkého, čo môžeme o spravodlivom sv. Jozefovi povedať, je aj fakt, že od dávna je sv. Jozef uctievaný ako patrón dobrej smrti. Pretože tradícia hovorí, že pri jeho smrteľnej posteli sedela z jednej strany Panna Mária a z tej druhej Pán Ježiš.

Aj táto skutočnosť ho trvalo zaraďuje k najvýznamnejším svätým. Nech teda láskavo oroduje za nás i našu požehnanú hodinu smrti.